Купуването на нови радари, противокорабни ракетни комплекси, „Хаймарс“, 155 мм гаубици и нови вертолети за армията.
Това са част от 13-те приоритетни проекта за модернизация на армията до 2032 година. Те са представени за обсъждане от комисията по отбрана в парламента.
Редактираното предложение за модернизация на армията предвижда до 2027 година да е готова инфраструктурата за формированията във „Кабиле“, която е част от системата за усилена бдителност на НАТО, както и изграждане и модернизиране на военното пристанище във Варна.
Още: Официално: Купуваме "Страйкъри" от САЩ за 2.5 млрд. лева
Стойността на предложението
Предложението за модернизация на армията до 2032 година е на стойност 9 милиарда и 400 милиона лева. Бюджетът на Министерството ще е основният източник на финансиране. Предвидено е и да се търсят европейски и НАТО-вски програми за финансиране.
За отбрана през периода се заделят 2% от БВП. По-голям процент се предвижда само през 2026 г. - 2,23% от БВП. Тогава ще плащанията за въоръжение и техника ще бъдат повече.
За изпълнение на възложените мисии и задачи Въоръжените сили ще поддържат обща численост не по-малка от 43 000 души, в това число 3000 души доброволен резерв, се казва в програмата.
Общите капиталови разходи за периода до 2032 г. достигат до 18 212.2 млн. лв.
Още: НАТО ни похвали за 2% от БВП за отбрана: Ще направите Алианса по-силен
Рискове за програмата
Отчетени са и рисковете за изпълнение на програмата. Част от тях са свързани с действията на управляващи през периода политически сили, влошаване на макроикономическите показатели, непосредствен финансов риск от намаляване на разходите за отбрана, от забавяне или прекратяване на доставки от страна на контрагентите, повишаване на цените на въоръжението и техниката и др.
Цялата програма можете да видите ТУК:
Припомняме, че в бюджета за тази година са предвидени 800 млн. лв. повече пари за отбрана. Така ще достигнем плана за 2% от БВП, което вече се разглежда като минимум, а не като цел за достигане за осигуряване на отбранителни способности в сегашната среда за сигурност. Това коментира министърът на отбраната Тодор Тагарев преди дни. „Приоритет в момента са 3Д радарите за наблюдение и локация, системите за противовъздушна (ПВО) и противоракетна отбрана, системи за противокорабни комплекси.
Още: Чешка телевизия: България се уплаши от Русия и се въоръжава
В момента имаме стари съветски образци като радари“, разкри Тагарев. "Инициативата за европейски небесен щит ще бъде разработена в близките години. Идеята е не всяка страна да си купи зенитни комплекси, а да се действа общо, за да падне цената", заяви още Тагарев. И добави: "Ние ще сме 13-ата държава, която се присъединява към тази инициатива. Но това ще стане след 3-4 години".
Още: Румъния модернизира армията си с подводници, танкове и миночистачи